
Oppmøte
Starttid
26. mars
16:00
Sluttid
26. mars
20:00
Sted
R8
Ukedag
tirsdag
Kurs i ytelsestesting med Itera
Itera arrangerer to parallellkurs denne gangen. Et introduksjonskurs i Kotlin og et om ytelsestesting.
Vi har de fleste av oss brukt systemer som er trege eller prøvd å aksessere nettsider som ikke dukker opp. Du har kanskje opplevd at Altinn er nede når du skal sjekke skattemeldingen din? Eller husker mediadekningen da nettsiden til Stifelsen Organdonasjon gikk ned når Bård Tufte Johansen I Nytt på nytt viste hvor enkelt det var å bli organdonor? Dette er begge eksempler på systemer som ikke hadde nok fokus på ytelsestesting og fikk problemer med å håndtere store brukermasser.
Så hva er egentlig ytelsesetesting, eller performance testing som det heter på engelsk? Og hvorfor er dette en viktig del av programvareutviklingen? Dette kurset vil gi deg en innføring i hva ytelsestesting er, hvorfor ytelsestesting er viktig og hvordan ytelsestesting kan gjennomføres. Du vil også få en praktisk innføring i JMeter, som er ett av verktøyene man kan bruke for å gjennomføre ytelsestesting.
Vi kommer til bruke Jmeter på kurset og anbefaler at du laster det ned og tester at det kjører før kurset. Link til nedlastning: https://jmeter.apache.org/download_jmeter.cgi
Jmeter krever Java for å kjøre, så sørg for at du også har det installert før kurset.
Påmelding
Dette er ikke et påmeldingsarrangement.